Aktivity študentov katedry

Spolupráca študenta Katedry rusistiky s Rádiom Slovakia International


Študent Katedry rusistiky Igor Cintula je aktívnym prispievateľom do Rádia Slovakia International - RTVS. Tentokrát ponúka zaujímavú reportáž o tradícii veľkonočných sviatkov na Myjave. Reportáž si môžete vypočuť tu: http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1483/651897 (začiatok rozhovoru - 15:09) 
Želáme príjemné počúvanie :) 

Zdroj: Andrea Grominová

Študent KRUS Igor Cintula vyhral druhú fotografickú súťaž Naše spoločné víťazstvo


V máji tohto roku organizovala Verejná komora Ruskej federácie (ďalej len VKRF, rus. Общественная Палата Российской Федерации) prostredníctvom Ruského veľvyslanectva na Slovensku už druhú fotografickú súťaž s názvom „Naše spoločné víťazstvo“ (Наша общая победа), do ktorej mohol poslať fotku každý občan Slovenskej republiky. Jedinou podmienkou súťaže bolo, aby na fotke bolo niečo slovenské, niečo ruské a aby sa to nieslo v duchu spomienky na pamiatku obetiam druhej svetovej vojny (v Rusku – Veľkej vlasteneckej vojny). O súťaži som sa dozvedel koncom mája prostredníctvom stránky Ruského veľvyslanectva na sociálnej sieti Facebook, a tak som najbližší víkend nasadol spolu s kamarátkou na vlak do nášho hlavného mesta a zamieril si to na Slavín, bratislavskému pamätníku sovietskych vojakov, padlých počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska. Keďže nie som fotograf, ani sa foteniu nevenujem, urobil som v ten upršaný deň iba zopár fotiek, a tú, ktorá sa mi páčila najviac, som poslal do súťaže. Neočakával som žiadny úspech, no na srdci ma hrial pocit z toho, že aj ja som mohol byť súčasťou tejto peknej akcie. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď mi po skončení súťaže telefonoval z ruského veľvyslanectva ruský atašé na Slovensku so správou, že odborná porota vybrala moju fotku a vyhral som týždňový zájazd do Moskvy.

Od telefonátu uplynul mesiac a 12.7. som už sedel v lietadle spoločnosti Víťazstvo (rus. Победа) do hlavného mesta Ruskej Federácie, do Moskvy. Spolu so mnou leteli ďalší traja víťazi tejto súťaže. Treba podotknúť, že Ruské veľvyslanectvo na Slovensku ku všetkému pristupovalo veľmi profesionálne (pri vybavovaní víz telefonovali, či bolo všetko v poriadku, či neboli problémy s letenkami, či vyhovuje dátum zájazdu atď.) a nakoniec nám popriali šťastnú cestu a príjemné zážitky.

Na letisku v Moskve nás už čakal sprievodca z VKRF, pán Valerij Nikolajev, ktorý bol s nami celý týždeň od rána do noci. vítal nás na letisku a keď sme odchádzali, na letisku sa s nami lúčil. Je to sympatický pán, ktorý sa vždy usmieva a na naše otázky, ktoré sme mu kládli prakticky nepretržite, s potešením dával vyčerpávajúce odpovede.

Ubytovali nás v hoteli Izmailovo Alpha, čo je štvorhviezdičkový hotel hneď vedľa Izmailovského kremľa, kde sa nachádza jeden z najlepších trhov v Moskve, na ktorých je možné s obchodníkmi zjednávať ceny za rôzne suveníry. Na začiatku nášho pobytu nás čakala oficiálna audiencia v budove sídla Verejnej komory Ruskej federácie, ktorá bola usporiadateľom súťaže. Debatovali sme o rôznych témach súčasného diania vo svete, zhodli sme sa na tom, že je dôležité nezabúdať na historické udalosti, a hľadali sme mosty spolupráce medzi našimi krajinami a národmi.

Po oficiálnom privítaní nás už čakala Moskva v svojej plnej kráse. Medzi najkrajšie miesta, ktoré sme navštívili, patrí Chrám Krista Spasiteľa (rus. Храм Христа Спасителя), čo je najväčší pravoslávny chrám na svete, nachádzajúci sa na brehu rieky Moskva. Ďalšou zastávkou bola Štátna Tretiakovská galéria (rus. Государственная Третьяковская галерея), teda umelecké múzeum, založené v roku 1856 ruským zberateľom umenia Pavlom Michajlovičom Tretiakovom. Táto galéria sa radí k najznámejším svetovým obrazárňam a vlastní jednu z najväčších zbierok ruského výtvarného umenia. V nej sme strávili približne 5 hodín, pretože vidieť na vlastné oči diela ako Ráno v borovicovom lese (autor Ivan Ivanovič Šiškin) alebo Traja bohatieri (autor Viktor Michajlovič Vasnecov) bolo neuveriteľné. Sú to diela, ktoré poznáte, počujete o nich niekoľkokrát, no keď ich vidíte naživo, ste v nemom úžase a iba obdivujete.

Medzi naše ďalšie zastávky v Moskve patrilo Červené námestie, MoscowCity (rus. Москва-Сити, skr. MMDC; doslova Moskovské medzinárodné obchodné centrum), Kremeľ, Archanjelský chrám (rus. Архангельский собор), ktorý je jedným z troch chrámov na Chrámovom námestí a patrí k architektonicky najmladším pravoslávnym chrámom v moskovskom Kremli. Keďže celý týždeň bolo exotických 35°C, plavba loďou po rieke Moskva bola veľmi príjemná a s krásnym výhľadom na mesto sme si na nej výborne oddýchli. Prechádzka po VDNCH (skanzen socialistickej architektúry, rus. ВДНХ – Выставка достижений народного хозяйства), návšteva Múzea kozmonautiky (rus. Музей космонавтики) s raketoplánmi a modulmi v mierke 1:1, všetko pod zemou, oceanária Moskvarium (rus. Москвариум) s kosatkami sme boli každý deň nasýtení neskutočnými a nádhernými zážitkami, po ktorých sa nám ani nedalo zaspať. Toto bola moja tretia návšteva Moskvy, takže som si zvykol na to, že elektráreň v meste vyzerá ako budova zo sci-fi filmu, vlaková stanica ako zámok z rozprávky a že nájdenie ohorku cigarety na zemi je ako „výhra“ v stávkovej kancelárii. Pre mojich troch spolucestujúcich, ktorí navštívili Moskvu po prvý raz, to bolo niečo neuveriteľné a niečo, s čím absolútne nerátali. Ako oni sami povedali, z televízie videli vždy niečo iné. Preto by som chcel odporučiť každému, kto by chcel vidieť krásny súlad medzi historickými pamiatkami a modernou architektúrou, zistiť ako to v tejto obrovskej krajine naozaj vyzerá, a nie, ako to vidia cez monitory a televíziu, aby neváhali, navštívili Moskvu a na vlastné oči uvideli a pocítili ducha tejto nádhernej kultúry.


Zdroj: Igor Cintula

Študentka Katedry rusistiky vo vedomostnej súťaži RTVS


RTVS začala vysielať zábavno-súťažnú šou, v ktorej proti sebe súťažia známe osobnosti zo Slovenska a študenti slovenských vysokých škôl. Presnejšie 200 vysokoškolákov si meria svoje vedomosti v piatich súťažných kolách so známymi osobnosťami zo Slovenska. Natáčania som sa zúčastnila spolu s ďalšími študentmi našej univerzity. Celé to prebiehalo vo výbornej atmosfére a cítili sme sa veľmi dobre. V tomto súťažnom kole sme súťažili spolu so spevákom Jankom Kuricom zo skupiny Vidiek, speváčkou Zuzanou Smatanovou a hercom Adym Hajdu. V piatich kolách sme si prešli otázky z literatúry, umenia, vedy i oblasti šoubiznisu. Po každom kole bol vyhlasovaný študent, ktorý počas hry získal najvyšší počet bodov a známa osobnosť, ktorej sa najlepšie darilo. Do tejto hry sa počas vysielania môžu zapojiť aj hráči pri televíznych obrazovkách z pohodlia svojho domova prostredníctvom aplikácie, ktorú si stiahnu do svojho mobilu alebo tabletu. Majú možnosť vyhrať vecnú cenu ale aj si overiť svoje vedomosti z rôznych oblastí.

Veronika Ivanková  

Môj 16–týždňový študijný pobyt v Dánsku

Po návrate z dvojmesačnej jazykovej stáže na Štátnom inštitúte ruského jazyka A. S. Puškina v Moskve, ktorú som absolvovala v zimnom semestri štvrtého ročníka, som zatúžila znovu zažiť niečo tak úžasné a prínosné, ako bola táto moskovská stáž. Informovala som sa a dostala som ponuku odísť na 16 týždňov do dánskeho mesta Aabenraa na folk high school Højskolen Østersøen. Tento projekt sa volá Democrazy. Nie je to „klasická“ stáž, a práve preto je tak zaujímavá a obohacujúca, najmä čo sa týka rozvoja komunikačných znalostí v anglickom jazyku. Bohužiaľ, tento pobyt zatiaľ neponúka možnosť zdokonalenia sa aj v ruskom jazyku, no je veľmi vhodný pre študijnú kombináciu anglického a ruského jazyka.
     Vyučovanie prebieha netradične. Celá skupina študentov daného kurzu sa stretáva každé ráno na obed a večer v jedálni a spoločne stoluje. Tak sa stáva zo študentov, učiteľov a personálu jedna veľká rodina, ktorej členovia navzájom medzi sebou komunikujú v angličtine. Niektoré hodiny sú spoločné pre všetkých členov kurzu a niektoré si študent má možnosť vybrať z ponuky predmetov a absolvovať v menších skupinkách. Študentmi nie sú len Dáni a Slováci, ale aj mladí ľudia z rôznych európskych krajín. Študenti kurzu sa spolu nielen učia, ale aj bývajú v pekných priestoroch internátu, ktorý je v tej istej budove ako škola. V týchto priestoroch je aj jedáleň, cafe-bar, posilňovňa a iné spoločné priestory, kde môžete tráviť čas so svojimi spolužiakmi. Vyučovanie je zamerané na komunikáciu a kreativitu študentov, nie na memorovanie. Študenti dokonca nerobia ani skúšky, avšak to neznamená, že nemajú žiadne povinnosti a nemusia sa pripravovať. Takmer na každú hodinu si pripravujú nejaké úlohy (buď ide o prezentáciu, alebo o skupinovú aktivitu). Niektoré hodiny dokonca študent sám vedie. Učitelia a žiaci nie sú spolu len počas vyučovania, ale niektorí učitelia zostávajú so žiakmi aj po škole. Vymýšľajú spoločný program aj na zvyšok doobedia, ako napríklad spoločné grilovačky, rôzne druhy športových aktivít, výlety, návštevy sauny, kúpanie sa v mori, hry, party, spoločné pozeranie filmov, návštevy klubov atď. Tento program síce nie je povinný, ale všetci sa ho radi zúčastňujú, čo poskytuje ideálnu možnosť zlepšiť si komunikáciu v angličtine. Škola organizuje aj týždňový výlet do Belgicka, kde si študenti sami plánujú mestá a miesta, ktoré počas pobytu navštívia. Okrem toho sa organizujú aj výlety na iné miesta, ako napríklad na prekrásny ostrov Rømø, ktorý má jednu z najväčších pláží v Európe a s Dánskom ho spája umelá diaľnica cez more, ale aj na rôzne športové zápasy, ako hokej či handball. Všetky výlety a vstupenky sú plne financované školou, ako aj strava a ubytovanie počas celého kurzu. Študent potrebuje len vreckové. Veľmi zaujímavá je aj scenéria školy. Škola sa nachádza len pár metrov od pláže a hoci je more trochu chladné, niektorí študenti (medzi nimi aj ja) sa v ňom kúpu. Preto neváhajte a využite túto jedinečnú možnosť spoznať túto hrdú, vikingskú krajinu, nájsť si veľa priateľov, či dokonca lásku, stráviť na tomto mieste nezabudnuteľných 16 týždňov a zlepšiť si svoju angličtinu!

Na 2-mesačnej jazykovej stáži na Štátnom inštitúte ruského jazyka A. S. Puškina v Moskve


V zimnom semestri akademického roka 2012/2013 som prostredníctvom agentúry SAIA absolvovala 2-mesačnú jazykovú stáž na Štátnom Inštitúte ruského jazyka A.S. Puškina v Moskve. Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť a ideálna možnosť zlepšiť sa v ruskom jazyku.
     Doobeda sme chodili na vyučovanie, kde sme sa učili predmety ako Intonácia, Ruská krajinoveda, Ruská literatúra a kultúra Ruska. No najprínosnejšími pre mňa boli Praktické rečové cvičenia, ktoré boli zamerané na živú, hovorovú komunikáciu. Učenie prebiehalo zaujímavou formou s rozmanitými aktivitami ako sledovanie filmov, diskusie, učenie sa ruských piesní. Popri škole mi zostal dostatok času na oboznamovanie sa s Moskvou a jej najvýznamnejšími pamiatkami, parkmi, múzeami alebo na návštevu ruských predstavení a divadiel.
     Na ubytovaní na internáte som ocenila hlavne to, že bol spojený so školou a každý večer sme mohli si ísť zacvičiť do telocvične. Zároveň na chodbách školy ponúkali rôzne zájazdy v okolí Moskvy. Ja som si vybrala exkurziu do miest Zlatého kruhu – Vladimíra a Suzdaľu so snehobielymi kostolmi, kláštormi a rozprávkovým dreveným skanzenom.
     Okrem zlepšenia úrovne ruského jazyka, komunikačných zručností a znalostí o reáliách Ruska a jeho histórii bol pobyt užitočný aj preto, lebo sme mali možnosť navštíviť knižnice alebo kníhkupectvá a zaobstarať si knihy a učebnice, ktoré sa na Slovensku zohnať nedajú. Absolvovaný pobyt mi veľa dal, no 2 mesiace určite nepostačovali na to, aby som stihla všetko, čo by som chcela.

                                                                                                                                                                    Andrea Spišiaková

Na počiatku bolo slovo...


Pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu pripravilo Múzeum ruskej ikony v Moskve a na Slovensku v spolupráci so Slovenským národným múzeom unikátnu výstavu ruských ikon a kníh Na počiatku bolo slovo..., ktorej sa v októbri 2013 zúčastnili aj študenti našej katedry. Na Bratislavskom hrade boli okrem iného prezentované aj úžitkové predmety, písacie potreby, medaily, rukopisy a iné exponáty, ktoré vznikli v dielňach ruských a byzantských majstrov v priebehu 8. až 20. storočia. Na organizácii výstavy sa podieľalo aj Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave. Záštitu nad ňou prevzali minister kultúry SR Marek Maďarič a veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Pavel Kuznecov.

                                                                                                                                                                       Iryna Kniznerová
  


                                         Moje dojmy z jazykovej stáže v Moskve

Som veľmi vďačná, že mi bola prostredníctvom štúdia na Katedre rusistiky UCM poskytnutá možnosť vycestovať do krajiny, s ktorou chcem spojiť svoju budúcnosť. Bol to nezabudnuteľný zážitok, ktorý mi dal veľa nielen po jazykovej stránke, ale aj z hľadiska získania cenných skúseností do života. Nikdy by sa nezmenil môj pohľad na štúdium ruského jazyka, pokiaľ by som to všetko nebola zažila. 

     Do Moskvy som vycestovala cez SAI-u a rozhodla som sa pre dvojmesačnú jazykovú stáž na Štátnom inštitúte ruského jazyka A. S. Puškina. Vyučovanie v tomto inštitúte trvalo od 9:30 do 16:30 (s 40 minútovou pauzou na obed) každý deň okrem štvrtka, soboty a nedele. A aj keď bol internát spojený s budovou inštitútu, niekedy bolo ťažké stihnúť obed za ten čas. Jedáleň bola vždy obsadená, takže neostávalo nič iné len rýchlo obehnúť školský bufet a bežať hore na izbu alebo do spoločnej kuchynky a rýchlo si niečo uvariť.  

     Prednášky v tomto inštitúte trvali hodinu a pol a keďže nekorešpondovali s ponukou prednášok v tomto semestri na Slovensku, po návrate som musela všetko absolvovať spolu s mojimi spolužiakmi. Primárnou disciplínou s najväčším počtom vyučovacích hodín, ktorú som v Rusku absolvovala, bolo rečové praktikum. Bolo to veľmi dobré, pretože sme tam museli stále rozprávať a preberali sme ako bežné témy, tak problémy svetového, kultúrneho a i. charakteru. Až tu sme si všetci uvedomili, aká nevyhnutná je prax v rámci štúdia cudzieho jazyka v slovenských podmienkach, ak sa chceme priblížiť k native speakerom.

     Ďalšia prednáška bola zameraná na ruskú kultúru, ktorú som však už absolvovala v prvom ročníku štúdia na Katedre rusistiky, takže som si len zopakovala to, čo som už vedela. Okrem toho som sa zúčastňovala prednášok z morfológie, kde sme preberali slovesá, ktorých skúška ma čakala aj „doma“. Žiaľbohu, za dva mesiace v Moskve sa toho veľa naučiť nedalo a navyše, keď bola vyučujúca často odcestovaná.

     Veľmi zaujímavou hodinou bolo „Stranovedenie“ alebo naša náuka o spoločnosti. V rámci tohto predmetu sme si osvojili poznatky, ktoré sme už ako rusisti mali dávno vedieť. Mrzelo ma len, že sme boli limitovaní časom. Posledná disciplína bola venovaná počúvaniu s porozumením, na ktorej sme pozerali filmy a počúvali rôzne nahrávky, na základe čoho sme potom písali testy na overenie správneho pochopenia danej problematiky.

     Čo sa týka kultúrnych pamiatok, nemôžem povedať, čo ma oslovilo najviac, pretože všetko bolo úžasné. Štvrtky, soboty a nedele (alebo aj iné dni cez týždeň, ak vyučovanie netrvalo dlho) boli venované práve návštevám rôznych miest Moskvy, po ktorých sme sa pohybovali po čase už ako doma. Metrom sa dalo dostať prakticky všade. Problémom boli len dopravné špičky, kedy sa naozaj veľké množstvo ľudí snažilo vpratať do už aj tak preplnených vagónov metra.

     Vyskytli sa aj problémy ako napríklad, že nám z ruskej strany nebolo poskytnuté štipendium. Po príchode na letisko zlyhala organizácia, kedy nám bolo povedané, že po nás príde autobus, ktorý nás odvezie do inštitútu, no po dvoch hodinách čakania aj tak nikto neprišiel a dopravu sme si v cudzej krajine už za tmy hľadali sami. Ale všetko sa dalo zvládnuť a poslúžilo nám to ako dobrá skúsenosť do života. 

     Určite odporúčam študentom: pokiaľ máte možnosť, využite ju. Štúdium na univerzite ponúka tak veľa šancí spoznať svet a zapájať sa do rôznych aktivít! Chopte sa príležitosti, kým máte čas. Pokiaľ študujete. Neoľutujete :-)  

Veronika Lacková 


                                                  Študent Katedry rusistiky dosiahol úspech

                          na 22. ročníku Majstrovstiev sveta v riešení logických úloh v Pekingu

Volám sa Michal Hudák a som študentom odboru Ruský jazyk v odbornej komunikácii na Katedre rusistiky FF UCM v Trnave. Už od malička ma zaujímali a lákali matematické a špeciálne logické úlohy. Neskôr som zistil, že aj v tejto oblasti sa konajú rôzne súťaže a postupne som sa ich začal zúčastňovať. Posledným veľkým meraním logického umu boli už v poradí 22. Majstrovstvá sveta v riešení logických úloh, ktoré sa konali 15. - 19. októbra 2013 v Pekingu. Okrem súťaže som si, samozrejme, našiel čas aj na spoznanie hlavného mesta veľkej Číny. Peking je krásne miesto. Média opisujú iba smog. Ten sa však hneď zrána rozplynie a človek ho ani nepostrehne. Aj keď je známe, že Čína je najľudnatejšia krajina, ja som to nepostrehol. Pravdaže, v dopravnej špičke v metre som si to všimol, no na uliciach som mal pocit, že ide o bežný slovenský deň. Peking je známy svojou históriou a mnohými zaujímavosťami. Spomeniem len tie hlavné: Zakázané mesto, Námestie nebeského pokoja, Olympijský štadión, Čínsky múr a mnoho ďalších. Samotné staré centrum Pekingu človeka prekvapí nielen pestrými vôňami (ktoré občas nám, Európanom, príliš nevoňajú), ale aj mini domčekmi v akýchsi zhlukoch, akoby sídliskách. Na mnohých miestach nájdeme na obrovskej ploche rozprestierajúce sa parky, v ktorých sa zo života tešia čínski dôchodcovia hrajúci karty, ping-pong, príp. iné obľúbené hry. To je len pár z mnohých momentov, ktoré človek v Číne zažije. Dni strávené v tejto krajine mi priniesli nielen čas, kedy som musel zapnúť svoj mozog na maximum, ale aj čas kedy som spoznal novú kultúru a priestor za hranicami Európy.  

Michal Hudák 

Výsledková listina


Srdečne blahoželáme :) 


                                                                  Hor sa do Moskvy!

Som študentkou učiteľstva anglického a ruského jazyka. Počas štúdia zimného semestra 3. ročníka som sa dostala na 2-mesačnú jazykovú stáž do Moskvy. Veľmi sa mi tam páčilo. Bola to výborná príležitosť spoznať hlavné mesto Ruska. Škola ponúkala veľa možností na štúdium, šport i rôzne exkurzie. Možnosť stáže som ocenila hlavne kvôli jazyku a pri napísaní bakalárskej práce. Škola nám poskytla počas celých dvoch mesiacov školiteľov k vlastnej téme a skvele vybavenú knižnicu. Vyučovanie nám bolo prispôsobené tak, aby sme mali dostatok času spoznať celú Moskvu i ruskú mentalitu. Vrelo odporúčam túto stáž, pretože je to úplne iné štúdium ako na vysokej škole. Prinesiete si veľa nezabudnuteľných zážitkov, o ktoré sa budete chcieť podeliť so svojimi známymi.
                          
                                                                                                                                                                              Soňa Kosová

Moskva – splnený sen

Som študentkou 2. ročníka Katedry rusistiky FF UCM v Trnave. Odkedy som začala študovať ruský jazyk, odvtedy ma Moskva čím ďalej, tým viac lákala. A v máji tohto roka sa mi vďaka môjmu priateľovi splnil môj veľký sen – navštíviť toto krásne mesto. Aj napriek tomu, že sme sa tam vydali počas skúškového obdobia, ten týždeň sme si naplno užili. Bývali sme vedľa slovenskej ambasády, v Slovenskom dome, odkiaľ sme mali všetko naozaj „na skok“.
     Ako prvé sme išli pozrieť známe Červené námestie, na ktorom nádherne vynikol Chrám Vasilija Blaženého. Bol to nádherný pohľad. Na najznámejšom moskovskom námestí sa nachádza aj obchodný dom GUM. Keď sme vošli dnu, bolo tam asi 10 ľudí. Návštevníkov Červeného námestia pravdepodobne viac lákal Kremeľ, ktorý sa nachádza oproti tomuto obchodnému domu. Okrem toho sme navštívili múzeum astronautiky, kde nás zaujal hádam každý vystavený kúsok. Neprehliadli sme ani novšiu časť nazvanú "Moscow city". Našu pozornosť upútali vysoké mrakodrapy, nákupné centrá či stanica metra.
     Každému turistovi, ktorý príde do Moskvy, by som určite odporučila navštíviť aj Caricyno, kde sa môže pokochať nádhernou prírodou, veľkou fontánou, a taktiež cárskou rezidenciou Kataríny Veľkej. Ak by som niekedy mala možnosť študovať v Rusku, rozhodne by som sa chcela vzdelávať na Moskovskej štátnej univerzite M. V. Lomonosova. Keď sme k nej prišli, prvé, čo mi napadlo, bolo, že vyzerá ako Rokfort z Harryho Pottera. Bola nádherná. Okrem spomínaných miest, sme boli, asi ako každý turista, pozrieť aj Izmajlovskij Kremeľ a Izmajlovskij trh. Na tomto trhu predávali hádam všetky druhy známych matriošiek, rôzne baranice, staré mince, a dokonca aj plynové masky. Samozrejme, že jednu z tých starých a škaredých plynových masiek, sme si museli kúpiť! Čo ak ju niekedy využijeme? :) Musím podotknúť, že Moskva má najkrajšie stanice metra, aké som kedy videla. Každá je úplne iná, niečím výnimočná a zaujímavá. Som neskutočne vďačná môjmu priateľovi, že mi splnil jeden z mojich najväčších snov!

                                                                                                                                                                         Petra Čederlová
 
Aktuality
Večer ruského divadla 2017
Týždeň vedy a techniky 2017
Kalendár
po ut st št pi so ne
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Kontakt
  • Katedra rusistiky
  • Filozofická fakulta, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
  • Námestie J. Herdu 2
  • 917 01  Trnava
  • email: miroslava.kozarova(zav.)ucm.sk
  • telefón: 033 5565 221
  • fax: 033 5565 106
Sociálne siete